BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest to finansowe wsparcie dla osób borykających się z trudnościami we wnoszeniu bieżących opłat mieszkaniowych.

Świadczenie to przysługuje osobom, które spełniają łącznie poniższe trzy warunki:

  • posiadają tytuł prawny do lokalu;
  • zamieszkują lokale mieszkalne spełniające ustawowe kryterium metrażowe;
  • spełniają ustawowe kryterium dochodowe.

Przez kryterium tytułu prawnego do lokalu należy rozumieć, że dodatek mieszkaniowy przysługuje następującym osobom:

  • najemcom bądź podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy w nich mieszkają
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
  • osobom, które mieszkają w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych
  • innym osobom posiadającym tytuł prawny prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem
  • osobom, które zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego a oczekujący na przysługujacy im lokal zamienny bądź najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z mieszkaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego i dlatego może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego spośród określonych wyżej.

Kryterium metrażowe jest ściśle uzależnione od liczby osób zamieszkających w lokalu mieszkalnym, przez co nalezy rozumieć, iz dodatek mieszkaniowy przysługuje w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza ustawowo określonej dla danej liczby osób powierzchni (powierzchnia normatywna) o więcej niż 30% (lub 50% jeśli wielkość pokoi i kuchni nie przekracza 60% powierzchni całego lokalu).

Liczba osób zamieszkujących w lokalu Powierzchnia normatywna Powierchnia normatywna + 30%
1 osoba 35,00 m² 45,50m²
2 osoby 40,00m² 52,00m²
3 osoby 45,00m² 58,50m²
4 osoby 55,00m² 71,50m²
5 osób 65,00m² 84,50m²
6 osób 70,00m² 91,00m²

Dla każdej kolejnej osoby powierzchnia normatywna zwiększana jest o 5m²

Powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m2, w przydadku jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim bądź osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, przy czym niezbedny jest tutaj odpowiedni zapis w orzeczeniu o niepełnosprawności lub w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności

Kryterium dochodowe oznacza, iż dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczył 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym lub 30% w gospodarstwie wieloosobowym.

Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego uwzględnia się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021r. poz. 291 z późn. zm).

Począwszy od lutego 2024 r. kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego wynosi 2 850,70 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz2138,02 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny, albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom, które przebywają w domu pomocy społecznej, młodzieżowym osrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, w szkole, w tym w szkole wojskowej, jeżeli powyższe instytucje zapewniają całodobowe i nieodpłatne utrzymanie.

W rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2022r., poz. 615) za dochód uważa się:

- przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.3)), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

- dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym m.in. dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, alimenty na dzieci, świadczenia wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, pomoc materialną o charakterze socjalnym określona w art. 90c ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197) oraz świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–3 i 5 oraz art. 212 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, kwoty otrzymane na podstawie art. 27f ust. 8–10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Pracy, niezależnie od podmiotu, który je wypłaca i inne.

Wymagane dokumenty:

- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę budynku albo inna osobę, która jest uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny

- dokument potwierdzający wysokość opłat za lokal (z rozbiciem na stawki – wydatki za miesiąc poprzedzający dzień złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który jest wystawiony przez zarażdce lokalu albo osobę uprawniona do pobierania opłat,

- deklaracja o dochodach za okres ostatnich trzech miesięcy klendarzowych poprzedzających dziań złożenia wniosku

- dokumenty, na podstawie których wypałniona została deklaracja o dochodach, dokumenty te muszą potwierdzać wysokość dochodów wszystkich osób zamieszkujących lokal i dotyczyć trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku.

Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego są przyjmowane w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych - pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00.

Autor: Paulina Koczubiej

Szybki kontakt:

Domu Senior-Wigor "Manhattan"
al. Armii Krajowej 28
27-200 Starachowice
nr tel. 668-216-211
e-mail seniorzy@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję