W poniedziałek (26 czerwca) rusza nabór wniosków o mikrodotacje w ramach projektu „Świętokrzyski Fundusz Młodych Inicjatyw”. Projekt ten finansowany jest ze środków ministerialnych, a wnioski można składać do 7 lipca. Zapraszamy starachowiczan do udziału w projekcie.
Przed nami druga edycja projektu „Świętokrzyski Fundusz Młodych Inicjatyw”. Projekt ten jest realizowany w formacie oferty wspólnej przez Stowarzyszenie Integracja i Rozwój z Kielc oraz Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży ze Staszowa. Zadanie realizowane jest w okresie od marca do grudnia 2017 roku.
- W tym czasie Operatorzy planują udzielić minimum 66 mikrodotacji na różnorodne inicjatywy lokalne w województwie świętokrzyskim. Łączna kwota przeznaczona na mikrodotacje to 330 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu doradczemu i animacyjnemu zainteresowani uzyskają również informacje w zakresie realizacji i rozliczenia mikrograntów – czytamy na stronie projektu.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Stowarzyszenia zapraszają do udziału
Stowarzyszenie Integracja i Rozwój oraz Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży zapraszają grupy nieformalne, samopomocowe oraz młode organizacje pozarządowe do składania wniosków o mikrodotacje w ramach projektu.
W projekcie zaplanowane jest wsparcie w postaci wypłaty mikrodotacji na realizację inicjatyw oddolnych, a także działań szkoleniowych i animacyjnych służących wsparciu w zakresie ubiegania się i rozliczenia mikrograntów.
O mikrogranty może się ubiegać:
a) Grupa nieformalna
– musi ją tworzyć minimum trzy osoby wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego,
– nie może posiadać osobowości prawnej,
– członkowie grupy nieformalnej muszą zamieszkiwać (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) na terenie województwa świętokrzyskiego.
b) Młoda organizacja pozarządowa
– wpisana do KRS nie wcześniej niż 30 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o mikrodotację,
– roczny budżet takiej organizacji nie może przekraczać 25 tys. złotych,
– posiadać siedzibę, filę, oddział na terenie województwa świętokrzyskiego, co będzie potwierdzone wpisem w KRS,
– nie zalegać z uiszczaniem podatków, jak również z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, PFRON lub innych należności wymaganych odrębnymi przepisami;
c) Grupa samopomocowa, czyli dobrowolny zespół osób, którego aktywne działanie jest skierowane na pokonywanie problemów oraz zmianę warunków życia jego członków.
d) Grupa nieformalna w porozumieniu z organizacją pozarządową lub innym, posiadającym osobowość prawną, podmiotem uprawnionym do aplikowania o środki w ramach FIO.
Mikrodotacje
Grupa nieformalna może się ubiegać o mikrodotację na realizację projektu w każdej ze sfer pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego.
Młoda organizacja pozarządowa lub grupa samopomocowa spełniająca warunki młodej organizacji pozarządowej może ubiegać się o mikrodotację wyłącznie na jeden
z następujących typów działań:
– realizację projektu w każdej ze sfer pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
LUB
- realizację projektu związanego z rozwojem młodej organizacji pozarządowej.
Można uzyskać nawet 5 tysięcy złotych
Wnioskowana kwota mikrodotacji nie może przekraczać 5 tysięcy złotych. W obecnym konkursie FIO nr 1/2017 wysokość środków finansowych zaplanowanych na dofinansowanie mikrodotacji wynosi 180 tysięcy złotych. Pozostałe zaplanowane na ten projekt środki zostaną przeznaczone na nabór wrześniowy.
Wnioskodawca, w celu ubiegania się o mikrodotację, zobowiązany jest do złożenia wniosku o mikrodotację w formie elektronicznej za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej >>>fio.sir.com.pl<<<. Tam też możecie Państwo znaleźć wiele niezbędnych informacji na temat naboru.
Termin składania wniosków upływa 7 lipca o godzinie 16.00. Każdy z wnioskodawców może w ramach konkursu FIO 1/2017 złożyć maksymalnie jeden wniosek. Zalecany przedział czasowy na realizację projektów (inicjatyw) to nie wcześniej niż 1 sierpnia 2017 roku oraz nie później niż 15 grudnia 2017 r.