Funkcjonalna przestrzeń Centrum Kreatywności „Pałacyk” już służy starachowickiej społeczności. W środowe przedpołudnie odbyło się tu spotkanie podsumowujące kolejny rok działań realizowanych w ramach projektu COGreen. W ekologiczne działania zaangażowane jest starachowickie Centrum Usług Społecznych.
- Starachowicki Pałacyk już działa. We wtorek oficjalnie otworzyliśmy tę przestrzeń, a już w środę zrewitalizowany budynek zaczął spełniać swoje kreatywne funkcje. Jako pierwsi z funkcjonalnej przestrzeni Centrum Kreatywności skorzystali uczestnicy warsztatów podsumowujących projekt "CoGreen,", czyli lokalne społeczności na rzecz zielonej transformacji. Zaczynamy od ekologii, bo jest dla nas bardzo ważna. Projekty prezentujące starachowicki rozwój działań proekologicznych to dla Nas ważna kwestia. Bezpłatna komunikacja miejska, nowoczesne i ekologiczne autubosy, ekologiczne miejsca wypoczynku na terenie miasta, eko-ogródki, starachowicki rower miejski czy zielony szkolny budżet obywatelski to tematy, które napędzają nasze miasto. A dzisiejsze spotkanie w Pałacyku pokazuje, że będzie on miejscem, które jednoczy starachowicką społeczność we wspólnym działaniu – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.
Dobre praktyki ekologiczne
Projekt ten jest realizowany przez Centrum Usług Społecznych we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Szkoły Podstawowej nr 2, społecznością bloków przy ulicy Ostrowieckiej, Młodzieżową Radą Miasta oraz Starachowicką Rada Seniorów.
Projekt CO-GREEN rozpoczął się grudnia 2022 roku. Jego cel polega na zaangażowaniu lokalnych społeczności we współprojektowanie i wdrażanie zrównoważonych praktyk, które uwzględniają wartości Europejskiego Zielonego Ładu.
- Chcemy pomóc wybranym społecznościom w projektowaniu i realizacji działań proekologicznych na poziomie lokalnym. W jego ramach organizujemy szereg lokalnych wydarzeń, międzynarodowych spotkań pozwalających wymienić się doświadczeniami czy szkoleń, w które zaangażowani są przedstawiciele władz lokalnych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, instytucji edukacyjnych i kulturalnych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i innych podmiotów zainteresowanych rozwojem społeczności ekologicznej. Dzięki temu społeczności zostaną przygotowane do podejmowania własnych proekologicznych inicjatyw – zapewniają koordynatorzy działań projektowych.
Zielone Starachowice
W Polsce za prawidłową realizację programu odpowiadają Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej oraz toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Partnerami projektu są miasta w Chorwacji, Włoszech oraz Grecji.
Starachowice są jednym z czterech miast, w którym realizowany jest ten projekt. Poza społecznością Centrum Usług Społecznych w Starachowicach w prace zaangażowani są jeszcze mieszkańcy Elbląga, Wiązowna (koło Warszawy) oraz Górna (koło Kielc).
- Stawiamy na ekologię i działania promujące zielone Starachowice. Cieszę się, że w naszym mieście nie brakuje osób, którym zależy na podejmowaniu inicjatyw wspierających te działania. Dziś spotykamy się po raz kolejny, aby podsumować nasze ostatnie wspólne inicjatywy. Dzisiejsze warsztaty to również niejako inauguracja działania „Pałacyku” i jestem przekonany, że ta przestrzeń będzie idealna do organizacji kolejnych tego typu spotkań, a Państwa zapraszam do zwiedzenia tego budynku i sprawdzenia jego przestrzeni. W przyszłym tygodniu zorganizujemy Dni Otwarte Pałacyku, aby każdy z mieszkańców mógł przekonać się o funkcjonalności tego budynku. Centrum Kreatywności już spełnia swoje zadania – podkreślił Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.