Debata dotycząca Reformy Edukacji w Starachowicach odbyła się 4 stycznia w sali Olimpia Urzędu Miejskiego. W spotkaniu uczestniczyło blisko 150 osób, Prezydent Miasta Marek Materek, wraz z zastępcą Jerzym Miśkiewiczem, kierownik referatu edukacji Włodzimierz Jedynak oraz Wicestarosta Agata Gałka – Bernacka, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice uczniów i radni Rady Miejskiej.
Było to kolejne ze spotkań dotyczących przyszłości starachowickiej oświaty. Pierwsze z nich odbyło się w grudniu ubiegłego roku. Propozycje dotyczące Reformy Oświaty, które zgłoszono w trakcie konsultacji społecznych zostały uwzględnione w raporcie sporządzonym przez Referat Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta. Raport opublikowany został m.in. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Z dokumentem tym zapoznali się uczestnicy środowego spotkania.
Spotkanie rozpoczął gospodarz Prezydent Miasta Marek Materek informując, że zgodnie z opracowaną koncepcją po wprowadzeniu Reformy Oświaty w Gminie Starachowice utrzymana zostanie dotychczasowa sieć ośmiu szkół podstawowych.
- Szkoły te będą funkcjonwałuy w tych samych budynkach i w tych samych obwodach – informuje Prezydent Miasta Marek Materek – Uczniowie gimnazjów, którzy rozpoczęli w nich naukę, nie będą przenoszeni. Natomiast same gimnazja będą wygaszane. Dla nauczycieli gimnazjalnych będziemy poszukiwali godzin na uzupełnienie etatów lub całe etaty w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych.
Podczas dyskusji jaka toczyła się w sali „Olimpia” nauczyciele zabierający głos poruszyli kwestię nauczania specjalistycznego prowadzonego w szkołach z oddziałami integracyjnymi. Pytano czy starachowickie szkoły podstawowe są przygotowane na przejęcie uczniów z gimnazjów borykających się z problemem niepełnosprawności?
Zdaniem kierownika Referatu Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Włodzimierza Jedynaka, każda ze szkół powinna się otworzyć na uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zdaniem władz miasta nie można szkołom narzucić obowiązku prowadzenia oddziałów integracyjnych. Inicjatywa taka powinna wyjść od samych nauczycieli tak, jak to było w przypadku Szkoły Podstawowej nr 10.
Swoje rozgoryczenie wyrazili nauczyciele gimnazjów, którzy przyznali, że czują się oszukani przez twórców reformy.
- Gdzie my mamy pracować? Oczekujemy od Państwa empatii. Czasem pół etatu dziś ratuje człowiekowi godność – mówiła podczas spotkania Anna Rdzanek pedagog z Gimnazjum nr 3.
Swoje wsparcie i zadeklarowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 10.
- My jesteśmy tu po to, aby was wesprzeć. - mówiła Liliana Jabłko.
Każda ze szkół podstawowych przygotowała już prognozę liczby nowych etatów potrzebnych po wprowadzeniu w życie reformy oświaty.
- Musimy się jednoczyć i starać pomóc sobie wzajemnie – apelowała Mariola Gałka szefowa starachowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Może być tak, że trzeba będzie ze swojego etatu „oddać” te 4, 5 godzin po to, aby ktoś inny miał pracę.
- Ostateczna wersją, która trafi do Radnych Rady Miejskiej, jako nasza propozycja dotycząca reformy oświaty zakłada zachowanie ośmiu szkół podstawowych i maksymalnie dobre wykorzystanie potencjału, który tkwi w pracownikach gimnazjów poprzez zaproponowanie im pracy w szkołach podstawowych i miejmy nadzieję, w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie naszego miasta. - mówił Prezydent Miasta Marek Materek - Mam nadzieje, że we wzajemnej współpracy uda nam się przeprowadzić, ten niezwykle trudny proces – jakim jest reforma oświaty, bez kosztów szczególnie osobowych. Czego sobie i Państwu życzę.
Reforma Oświaty w Starachwoicach - opracowanie .odt38.18 KB
analiza_demograficzna_gimnazja_copy.pdf4.06 KB
analiza_demograficzna_sp_1.pdf4.19 KB
HARMONOGRAM WDRAŻANIA REFORMY SYSTEMU EDUKACJI
do 28.02.2017 r. - podjęcie przez organ stanowiący j.s.t. uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego – art. 206 ustawy,
do 31.03.2017 r. - podjęcie przez organ stanowiący j.s.t. uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego – art. 210 ustawy,
do 30.11.2017 r. - podjęcie przez organ stanowiący j.s.t. uchwały stwierdzającej przekształcenie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej w ośmioletnią szkołę podstawową - art. 117 ustawy,
do 30.11.2017 r. - nadanie szkołom statutów wydanych na podstawie ustawy Prawo oświatowe – art. 322 ustawy.