Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 11.08.2022r., poz. 1692) przewiduje, że dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, o ile przynajmniej 85 proc. paliwa będzie stanowić węgiel kamienny.
Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wniosek należy złożyć do 30 listopada br. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia komorniczego. Dodatek węglowy będzie będzie przyznawany jednorazowo.
Wniosek o dodatek węglowy będzie można składać na dwa sposoby, od 19.08.2022r.:
-
drogą elektroniczną poprzez ePUAP. Wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
-
osobiście w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych:
- pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00 (dyżur w środy do godziny 17:00)
- pokój nr 4 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00
Dodatkowo będzie funkcjonował PUNKT WYDAWANIA WNIOSKÓW w Galerii Handlowej „Skałka”, al. Armii Krajowej 28 Biuro Obsługi Klienta (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00
Nadal obowiązuje system przyjmowania wniosków po wydaniu numerka z wyznaczoną propozycją godziny przyjęcia na dany dzień – numerki wydawane są w okienku informacyjnym na parterze budynku.
INFORMACJE ZAWARTE WE WNIOSKU
Wzór wniosku o dodatek węglowy ukazał się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego (Dz. U. z 16.08.2022r., poz. 1712).
Poza swoimi danymi osobowymi, wnioskodawca musi zaznaczyć we wniosku główne źródło ogrzewania.
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się :
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
Uwaga !
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy CUS od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod nr telefonu:
274-71-92 - Informacja
273-74-00 - Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych
Wzór wniosku do pobrania poniżej:
Wniosek_o_wypłatę_dodatku_węglowego_pdf