„Naprawmy Starachowice” to aplikacja służąca mieszkańcom do zgłaszania usterek dotyczących infrastruktury miejskiej np.; przepełnionych koszy, zaśmieconych terenów, braku oświetlenie ulicznego, ubytków w nawierzchni dróg, czy nieskoszonych trawników. Starachowice jako pierwsze w regionie wprowadziły taką formę przekazywania interwencji do urzędu i jak informuje Prezydent Miasta Marek Materek aplikacja spotkała się z pozytywnym odbiorem u mieszkańców, którzy coraz chętniej z niej korzystają.
- Aktualnie w aplikacji „Naprawmy Starachowice” mamy 135 zgłoszeń, które zostały przyjęte, 31 jest w trakcie rozwiązywania, 44 zostało zakończonych czyli przekazano do innych instytucji odpowiedzialnych za ich realizację, natomiast zrealizowanych zostało 60 interwencji. - informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Zachęcam mieszkańców do korzystania z tej aplikacji, dlatego, że Państwa zgłoszenia pomagają nam naprawiać i poprawiać wizerunek naszego miasta. Wiele z tych zgłoszeń, które trafiają do „Naprawmy Starachowice” ma także wpływ na poprawę bezpieczeństwa w komunikacji. Przykładem takim są ostatnie zgłoszenia dotyczące krzewów, które zasłaniały widoczność przy wyjeździe z parkingów przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Zgłoszenia te trafiły do spółdzielni socjalnej „Starachowiczanka”, która błyskawicznie usunęła krzewy, dzięki czemu ten wyjazd jest bezpieczny.
Zgłoszenia dokonać możemy poprzez aplikację w telefonie lub z komputera stacjonarnego wchodząc na stronę: naprawmy.starachowice.eu Najpierw na mapie miasta należy wybierać miejsce którego dotyczy zgłaszana interwencja, a następnie odnaleźć odpowiednią kategorię i zaznaczyć czego konkretnie zgłoszenie dotyczy, dobrze jest załączyć do tego zdjęcie oraz krótki opis zgłaszanego problemu.
Zgłoszona za pośrednictwem aplikacji interwencja trafia do osoby odpowiedzialnej za administrowanie systemem – pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska. Następnie osoba ta przekazuje zgłoszone problemy do pracowników odpowiedzialnych merytorycznie za dane działanie w urzędzie lub do właściwych instytucji i placówek.
Dzięki tej formie komunikacji oraz przesyłanym zdjęciom usterek skrócony zostaje czas oczekiwania na realizację interwencji. Aplikacja ta pozwala także uniknąć konieczności zgłaszania problemów na piśmie lub telefonicznie. Usterki można zgłaszać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.