BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Koncepcja pracy przedszkola

logo male pm10

Koncepcja pracy przedszkola

Anna Stompor - Bednarczyk - dyrektor, lider zespołu
Renata Czerwińska - nauczycielka
Elżbieta Dalach - nauczycielka
Joanna Garbala - nauczycielka
Alicja Gruszczyńska - nauczycielka 
Renata Krysiak – nauczycielka
Krystyna Posłuszna - nauczycielka
Małgorzata Rokita - nauczycielka

I. Podstawa opracowania koncepcji:

- Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego z dnia 7 października 2009 r. z późn. zm.
- analiza SWOT
- wyniki rozmów z rodzicami,
- wyniki rozmów z wychowankami przedszkola

II. Charakterystyka przedszkola:

Przedszkole Miejskie Nr 10 Niezapominajka w Starachowicach mieści się w zaadaptowanym na potrzeby przedszkola segmencie A Szkoły Podstawowej Nr 13, przy ul. Prądzyńskiego 2a.
Powierzchnia użytkowa przedszkola wynosi: 747 m². Przed wejściem do placówki znajduje się niewielki (ponad 400 m), wyposażony w różnorodne urządzenia plac zabaw. Budynek placówki jest piętrowy. Na parterze znajdują się trzy sale zajęć, jedna sala dla Starszaków jest wydzielona z budynku SP 13 bez łazienki i toalety, dwie sale są z łazienkami i magazynkami, na parterze znajduje się ponadto: gabinet metodyczny, szatnia, pomieszczenie dla intendenta, szatnia personelu technicznego, magazynek na środki porządkowe, izolatka,  toaleta dla personelu, rozdzielnia potraw i zmywalnia naczyń.

Na piętrze: znajdują się dwie sale zajęć z łazienkami i magazynkami na środki porządkowe, na pomoce i sprzęt gimnastyczny, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, toaleta dla personelu, rozdzielnia potraw i zmywalnia naczyń. Niestety nie posiadamy sali gimnastycznej. Ćwiczenia gimnastyczne odbywają się w salach zajęć lub w salce rehabilitacyjnej SP-13 w porozumieniu z dyrekcją SP 13 albo na boisku szkolnym. Sale zajęć wyposażone są w meble dostosowane do wzrostu i możliwości dzieci, w salach zorganizowane są  atrakcyjne kąciki zabaw oraz sprzęt nagłaśniający np. wieże lub radiomagnetofony. 

Posiadamy bogatą płytotekę, wideotekę, liczny księgozbiór, sprzęt nagłaśniający z bezprzewodowym mikrofonem, kserokopiarkę i komputer z oprogramowaniem i drukarką.
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 6:00 do 16:30. W godz. 8:00 – 13:00 realizowane są zajęcia wynikające z podstawy programowej, a w pozostałym czasie odbywają się zajęcia i zabawy rozwijające zainteresowania oraz zajęcia korekcyjne i wyrównawcze inspirowane przez dzieci, organizowane przez nauczycielki przedszkola. Obecnie mamy zapisanych do przedszkola 125 dzieci, nad którymi pieczę sprawuje łącznie: 18 osób, w tym: dyrektor, 11 nauczycielek, 5 woźnych oddziałowych, intendent, pomoc kuchenna, konserwator.

Kadra pedagogiczna to 8 nauczycieli dyplomowanych, 2 mianowanych  oraz jeden początkujący.

W godzinach porannych od 06:00 dzieci schodzą sie do jednej grupy, od godz. 08:00 do 13:00 odbywają się obowiązkowe zajęcia z realizacji podstwy programowej. Po godz. 13:00 możlwa jest praca w grupach łączonych. Każda grupa ma do dyspozycji stałego wychowawcę  w godzinach od 8:00 do 13:00.

Personel techniczny dba o wyżywienie przedszkolaków oraz utrzymanie porządku w przedszkolu, uczestniczy także w dozorze i opiece nad dziećmi  pomagając wychowawcom w ich pracy z dziećmi.

III. CELE GŁÓWNE
1. Dobre poznanie wychowanka: jego potrzeb, możliwości i zainteresowań oraz oferowanie adekwatnych aktywności,
2. Dobieranie różnorodnych metod i formy pracy, dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci z uwzględnieniem różnorodnych sytuacji problemowych,
3. Angażowanie rodziców w sprawy przedszkola,
4. Kształtowanie zachowań prozdrowotnych i rozwijanie świadomości ekologicznej,
5. Poznawanie bliższego i dalszego otocznia,
6. Budowanie postaw patriotycznych i obywatelskich,
7. Systematyczne doposażanie bazy placówki,
8. Promowanie wartości wychowania przedszkolnego w środowisku rodzinnym i lokalnym.

IV. CELE SZCZEGÓŁOWE
1. Osiągnięcie pełnej gotowości dzieci do podjęcia nauki w szkole,
2. Wzrost integracji rodziców z przedszkolem, organizowanie dni i zajęć otwartych, uroczystości,imprez okolicznościowych,
3. Wzrost rozpoznawalności działań przedszkola w środowisku lokalnym,
4. Rozwój umiejętności i uzdolnień dzieci z wykorzystaniem wyposażenia przedszkolnego,
5. Promocja zdrowego stylu życia oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci,
6. Organizacja festynów: Ze zdrowiem na Ty, Rodzinne rozgrywki sportowe z poparciem społeczności lokalnej i rodziców,
7. Kształtowanie postaw mających na celu zgodne funkcjonowanie w grupie,
8. Usamodzielnianie dzieci między innymi poprzez okazjonalną organizację w starszych grupach śniadań w formie samoobsługi tzw. stoły szwedzkie, dyżury w jadalni,
9. Organizacja zajęć popołudniowych w celu uatrakcyjnienia pobytu dzieci w placówce.

METODY PRACY Z DZIEĆMI: Aby zrealizować obowiązujące treści programowe wykorzystywane będą metody aktywne, problemowe, twórcze oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności jaką jest zabawa. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem niżej wymienionych metod uwzględniać będzie wielostronny rozwój dziecka. Do metod stosowanych w przedszkolu należą między innymi: 1. Metody gimnastyki twórczej: Gimnastyka ekspresyjna R. Labana Praca szkolna K. Orffa Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów Ruch rozwijający W. Sherborne 2. Metody stymulujące postawy i myślenia twórczego: 4 Gimnastyka mózgu P. Dennisona Opowieść ruchowa, drama, pantomima Pedagogika zabawy – wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA System edukacji przez ruch D. Dziamskiej 3. Metody wspomagające naukę czytania, pisania i liczenia: Metoda Dobrego Startu wg M. Bogdanowicz Metoda Glottodydaktyki B. Rocławskiego Metoda nauczania matematyki E. Gruszczyk – Kolczyńskiej 4. Elementy nowatorskich metod: Metoda projektu Techniki twórczego myślenia Techniki parateatralne Aktywne słuchanie muzyki B. Strauss 5. Metody czynne: Metody aktywizujące Metody samodzielnych doświadczeń Metody kierowania własną działalnością dziecka Metody zadań stawianych dziecku Metody ćwiczeń utrwalających 6. Metody oglądowe: Obserwacja i pokaz Osobisty przykład nauczyciela Udostępnianie sztuki /dzieła plastyczne/, przedstawienia teatralne Ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne 7. Metody słowne: Rozmowy Opowiadania Zagadki Objaśnienia i instrukcje Sposoby społecznego porozumiewania się Metody żywego słowa Relaksacja Zabawy paluszkowe Burza mózgów.

V. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI 
Zebrania ogólne i grupowe, konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem i kadrą nauczycielską,
Prowadzenie tablicy dla rodziców, kącika dla rodziców, zamieszczanie informacji na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, zamierzeń opiekuńczo-wychowawczodydaktycznych, wierszy, piosenek, porady dla rodziców, artykuły,
Eksponowanie prac dzieci, • Zajęcia adaptacyjne z udziałem nowo przyjmowanych dzieci i ich rodziców,
Zajęcia otwarte i dni otwarte, zajęcia warsztatowe,
Prelekcje i konsultacje z udziałem specjalistów takich jak: psycholog, pedagog, lekarz,
Udział rodziców w akcjach charytatywnych organizowanych przez przedszkole,
Włączanie rodziców w organizację imprez i uroczystości przedszkolnych,
Organizacja teatrzyku z cyklu Rodzice – Dzieciom z okazji Dnia Dziecka,
Pozyskiwanie od rodziców informacji o pracy przedszkola, wyrażanie opinii, wypełnianie ankiet, współdziałanie w zakresie modyfikacji koncepcji pracy przedszkola,
Ścisła współpraca z Radą Rodziców,
Realizacja projektu Poznajemy zawody naszych bliskich z udziałem rodziców,
Angażowanie rodziców w prace na rzecz przedszkola, pomoc w zakupie zabawek i materiałów dydaktycznych.
ZASADY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
Rzetelność, konkretność i regularność informacji dostarczanych rodzicom, dotyczących mocnych i słabych stron dziecka, udzielanych podczas rozmów indywidualnych, dni otwartych, zebrań, Partnerstwo we współdziałaniu; wspólne szukanie przyczyn i dróg wyjścia z problemów opiekuńczych, dydaktycznych i wychowawczych, mające na celu dobro dziecka,
Poufność i dyskrecja w przekazywaniu informacji dotyczących dziecka i jego rodziny, wyrażające się w tajności obrad Rady Pedagogicznej, tajności korespondencji, tajności informacji dotyczących stanu zdrowia, dysfunkcji itp.
Zapewnienie właściwego klimatu i stworzenie odpowiednich warunków do spotkań rodzic – nauczyciel, wyznaczenie terminu rozmów z rodzicami (nie przy dzieciach, nie w drzwiach lub na korytarzu).
Jesteśmy po to, by wspierać Rodziców w opiece i wychowaniu dzieci. Wprowadzamy Nasze Dzieci w świat uniwersalnych wartości takich jak piękno, dobro, prawda, umiłowanie ojczyzny uwzględniając indywidualne możliwości każdego z wychowanków. Wspierając indywidualny rozwój dzieci koncentrujemy się na dobrym przygotowaniu ich do nauki w szkole i do życia w społeczeństwie.

VI. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM

Placówka, ma wypracowany wizerunek oraz metody współpracy i komunikowania się z otoczeniem jednak promowanie jej oraz szersza współpraca ze społecznością lokalną wymaga większego zaangażowania nauczycieli i pracowników obsługi. Priorytetem jest zdobycie zaufania i przychylności środowiska, jak również współpraca z placówkami oświatowymi, organizacjami rządowymi i pozarządowymi. Wyżej wymieniona współpraca polegać będzie na spotkaniach z przedstawicielami lokalnych władz podczas uroczystości przedszkolnych, ich udziału w zajęciach tematycznych np. z cyklu Cała Polska czyta dzieciom a także zapoznaniu dzieci z pracą lokalnych urzędów takich jak: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspierającą funkcję w rozwoju małego dziecka pełni współpraca z lokalną Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa. W planie rocznym uwzględnione zostaną wycieczki edukacyjne do wymienionych powyżej instytucji, a także wizyty przedstawicieli podczas spotkań z dziećmi w przedszkolu. Wychowanie przedszkolne przez uczestnictwo w konkursach twórczości dziecięcej, edukację teatralną i stworzenie w przedszkolu koła teatralnego dodatkowo uatrakcyjni ofertę edukacyjną placówki. Współpraca z lokalnymi mediami, Urzędem Miejskim w Starachowicach oraz lokalną telewizją kablową pozwoli na prezentowanie działań i osiągnięć dzieci . Nawiązanie współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Starachowicach, podkreśli wartości płynące z umuzykalniania dzieci. Istotna będzie dalsza współpraca z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Starachowicach w celu pomocy dzieciom i rodzinom wymagającym wsparcia. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej będzie miała cel pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. W planowaniu współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym należy uwzględnić także Kościół. Na obchody ważnych świat okolicznościowych w placówce zapraszani będą również przedstawiciele kościoła. W planowaniu współpracy placówki ze środowiskiem lokalnym należy uwzględnić działalność starachowickich organizacji pozarządowych, klubów, ognisk na przykład: Państwowe Ognisko Plastyczne, Dom Seniora Wigor, Muzeum Przyrody i Techniki, Starachowicka Kolej Wąskotorowa

VII.  WIZJA

• Przedszkole stwarza bezpieczne, zdrowe, higieniczne warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji,
• Każde dziecko jest traktowane indywidualnie i podmiotowo,
• Atmosfera przedszkola sprzyja akceptacji każdego dziecka, przeciwdziała izolacji społecznej i nietolerancji,
• Rodzice są partnerami uczestniczącymi aktywnie w życiu przedszkola,
• Koncepcja pracy przedszkola jest przygotowywana, modyfikowana i realizowana we współpracy z rodzicami,
• Przedszkole umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom oraz uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego,
• Przedszkole organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną i logopedyczną dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych,
• Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną, kompetentną, odpowiedzialną i zaangażowaną kadrę,
• Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych,
• Wszyscy pracownicy przedszkola przestrzegają praw dziecka, dbają o dobre stosunki międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną,
• Przedszkole współpracuje z instytucjami użyteczności publicznej i promuje swoje osiągnięcia w środowisku lokalnym,
• Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych.

VIII. MISJA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 10 NIEZAPOMINAJKA W STARACHOWICACH
• Przedszkole wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom dzieci oraz rodziców,
• Zajęcia w przedszkolu dostosowane są do potrzeb i możliwości dzieci, uwzględniając ich indywidualne predyspozycje,
• Placówka wspiera rodziców w przygotowaniu dziecka do osiągnięcia gotowości szkolnej i podjęcia nauki w szkole,
• Wspiera rozwój dzieci w dążeniu do osiągnięcia dojrzałości emocjonalnej, intelektualnej oraz społecznej,
• Rodzice współpracują z pracownikami przedszkola współtworząc wizerunek placówki,
• Przedszkole dba o ujednolicony system oddziaływań wychowawczych w obszarze przedszkole-dziecko-rodzice,
• Przedszkole kieruje się zasadami wynikającymi z Konwencji Praw Dziecka oraz powszechnie przyjętymi normami społecznymi i moralnymi,
• Pracownicy i podopieczni są życzliwi i uśmiechnięci, pomagają sobie nawzajem, tworząc dobrą atmosferę,
• Placówka prowadzi ewaluację i analizę swojej pracy, wykorzystuje uzyskane wyniki do podnoszenia jakości pracy.

IX. Absolwent przedszkola: 
jest dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych,
ma dobrze rozwinięte procesy poznawcze,
potrafi współdziałać w zespole,
jest zainteresowany nauką i literaturą,
jest samodzielny,
jest aktywny w podejmowaniu działań,
lubi działania twórcze,
jest wrażliwy estetycznie,
akceptuje zdrowy styl życia,
ma bogata wiedzę o środowisku przyrodniczym,
cechuje się gotowością do działania na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego,
czuje się Polakiem i Europejczykiem.

X. Kodeks przedszkolaka

Pomagamy sobie wzajemnie, jesteśmy dla innych dobrzy i mili,
Szanujemy nasze zabawki, po zabawie odkładamy je na miejsce,
Szanujemy prace i rysunki swoje i kolegów,
W czasie zajęć mówimy pojedynczo i słuchamy swoich kolegów i pani,
Spokojnie i cicho zjadamy posiłki
Problemy rozwiązujemy razem

XI. Sposoby uzyskiwania pożądanych zachowań:

Pochwała i uznanie
Sprawianie dzieciom przyjemności przez nauczycieli i kolegów
Okazywanie dziecku zaufania
Prowadzenie atrakcyjnych zajęć i zabaw
Nagradzanie punktami np. Złote listy

XII. Przedszkolny zestaw programów

Dyrektor przedszkola dopuścił do użytku w roku szk. 2023/2024 następujący zestaw programów:

Programy wiodące:
1. Program wychowania przedszkolnego pod red. W. Żaby-Żabińskiej, W. Majewskiej, R. Paździo wyd. MAC Edukacja
2. Program profilaktyczno-wychowawczy Bezpiecznie i zdrowo autorstwa zespołu nauczycieli PM 10 R. Czerwińska, A. Gruszczyńska, A. Stompor-Bednarczyk.
3. Wewnątrz przedszkolny program doradztwa zawodowego Poznajemy zawody autorstwa nauczycieli PM 10.
4. Dziecięca matematyka elementy programu edukacji matematycznej Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej oraz Ewy Zielińskiej Wyd. WSiP, Warszawa

Programy dopełniające:
1. Poznajemy prawa dziecka -program autorstwa zespołu nauczycieli PM 10
2. Niezapominajka drugi dom – program adaptacyjny dla dzieci rozpoczynających edukację w Przedszkolu Miejskim nr 10 Niezapominajka - autorstwa zespołu nauczycieli PM 10
3. Pogram nauczania religii w przedszkolu dla oddziału zerówki program Spotykam Jezusa nr AZ-04-01/18 ROK SZKOLNY 2023/24 podręcznik Kochamy Pana Jezusa

Projekty edukacyjne:

1. Czyste powietrze wokół nas i Skąd się biorą produkty ekologiczne programy edukacji zdrowotnej, realizowane w grupie dzieci 5 i 6-letnich pod patronatem Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach.
3. Cała Polska czyta dzieciom– ogólnopolski program związany z promocją czytelnictwa –realizowany we wszystkich grupach wiekowych.
4. Niezapominajkowa bakterioterapia podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni - innowacja autorstwa zespołu nauczycieli PM 10
5. MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERTURY - projekt czytelniczy realizowany we wszystkich grupach wiekowych przez nauczycieli.

XIII. Diagnozowanie osiągnięć dzieci i informowanie rodziców o poziomie umiejętności i przyjętych zasadach pracy z dziećmi.

Badanie poziomu umiejętności dzieci jest procesem ciągłym jako ewaluacja procesu edukacyjnego.
Diagnozowanie rozumiemy jako punkt wyjścia do dalszego planowania pracy edukacyjnej dla całej grupy i każdego dziecka indywidualnie.
Nauczycielki wszystkich grup we wrześniu opracowują lub wybierają arkusze diagnostyczne.
Terminy badań umiejętności:
I. diagnoza wstępna: październik - listopad.
II. diagnoza końcowa: marzec – kwiecień (5- i 6-latki), czerwiec (3-, 4-latki)
Opracowanie indywidualnych programów wspomagających i korygujących rozwój dzieci do końca listopada.
W indywidualnych rozmowach - poinformowanie rodziców o wynikach wstępnych obserwacji (dzieci młodsze) i wynikach wstępnej diagnozy przedszkolnej (5- i 6-latki) oraz o wybranym sposobie pracy z dzieckiem.
Wspomaganie dzieci potrzebujących pomocy, rozwijanie talentów.
Wydanie rodzicom 5- i 6-latków, opracowanej na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych, informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej (do końca kwietnia). Rodzic kwituje odbiór informacji podpisem na kopii.
Sprawozdanie z prowadzonej diagnozy i opracowanie wniosków na końcowej razie pedagogicznej.

XIV. PRIORYTETY

NA LATA 2023/ 2024

Doskonalenie systemu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu, udzielanie wsparcia dzieciom potrzebującym indywidualnego wspomagania.
Rozwijanie zaintereswoania czytelnictwem, zachecenie do współpracy rodziców, innowacja na temat Prawa dziecka w Niezapominajce.
Doskonalenie procesów wspomagania i edukacji dzieci, w tym poszerzenie nowatorstwa pedagogicznego w przedszkolu.
Doskonalenie metod i form współpracy ze środowiskiem i rodzicami.
Naszym priorytetem jest edukacja na temat bezpieczeństwa na co dzień, edukacja ekologiczna,  poznawanie naszego regionu. Jesteśmy dumni z naszej Izby Regionalnej.

Cele:

1. Promowanie działań i zasad związanych z bezpieczeństwem: emocjonalnym, społecznym, psychicznym, informatycznym.
2. Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, angażowanie różnych sfer aktywności dla zrozumienia tekstu.
3. Rozbudzanie u dzieci zainteresowań książką, jako źródłem wiedzy i przyjemności.
4. Wszechstronny rozwój dziecka poprzez kontakt z muzyką, ze sztuką plastyczną i teatralną.
5. Podejmowanie działań mających na celu budzenie u dzieci poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych.
6. Kształtowanie zasad bezpieczeństwa w domu, przedszkolu i na drodze - znajomość zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dzieci.
7. Wyposażenie dziecka w wiedzę i umiejętności pozwalające mu rozpoznawać niebezpieczeństwa, przewidywać ich skutki w sytuacjach zagrożenia.
8. Ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.
9. Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną i przywiązania do najbliższych;
10. Budowanie poczucia przynależności regionalnej i narodowej, odnoszenie się z szacunkiem do symboli narodowych;
11. Budzenie świadomości patriotycznej, miłości do wielkiej i małej ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej.
12. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby edukacyjne wszystkich dzieci, zapewnienie wsparcia psychologiczno- pedagogicznego, wzmacnianie pozytywnego wizerunku przedszkola.
13. Nabywanie przez dzieci wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej, w szczególności zwrócenie uwagi na nawyki prozdrowotne oraz zdrowe odżywianie się.
14. Doskonalenie umiejętności rozwijających samodzielność, kreatywność i innowacyjność przedszkolaków.
15. Rozwijanie kompetencji kluczowych w przedszkolu - kompetencje cyfrowe oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

XV. PRIORYTETY DYREKTORA
Nadrzędnym celem dyrektora jest zapewnienie wysokiej jakości funkcjonowania placówki. Efektywne, gospodarne i spójne zarządzanie materialnymi i niematerialnymi zasobami przedszkola. Dążenie do poszerzania bazy i zasobów przedszkola, a także starania o pozyskanie terenu w celu utworzenia większego placu zabaw dla dzieci. Działania mające na celu pozyskiwanie środków finansowych na zakup pomocy dydaktycznych, książek do biblioteki przedszkolnej i ekologicznych zabawek. Bieżące prace remontowe i naprawcze oraz troska o estetyczny wygląd otoczenia przedszkola. Dbałość o doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej. Tworzenie zespołów zadaniowych. Aktywny udział nauczycieli i rodziców w procesie tworzenia i modyfikacji koncepcji pracy przedszkola. Efektywna i obiektywna polityka kadrowa. Zarządzanie zasobami ludzkimi poprzez odpowiednią motywację. Budowa platformy dialogu wewnątrz organizacji. W nadzorze pedagogicznym nacisk na prowadzoną przez nauczycieli ewaluację wybranych obszarów pracy przedszkola. aktywizacja kadry do badania losów absolwentów, opracowywanie i analizowanie ankiet.

 XVI. Zasady modyfikowania koncepcji

1. Założenia koncepcji omawiane są i uzgadniane z Rodzicami w czasie rozmów indywidualnych.
2. Koncepcja znajduje się w pokoju nauczycielskim, w kąciku dla rodziców i jest zamieszczona na stronie internetowej przedszkola.
3. Na pierwszym zebraniu ogólnym z rodzicami dokument jest poddawany dyskusji i ew. modyfikacji. W miarę możliwości w trakcie roku każdy zainteresowany otrzymuje kopię dokumentu.
4. Każdy jest twórcą koncepcji - Uwagi i wnioski do koncepcji są bardzo mile widziane.
5. Ewaluacja koncepcji odbywać się będzie w czerwcu lub sierpniu, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Szybki kontakt:

Domu Senior-Wigor "Manhattan"
al. Armii Krajowej 28
27-200 Starachowice
nr tel. 668-216-211
e-mail seniorzy@starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept