W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w piątek 6 IX w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się lekcja historii pod tytułem „Westerplatte 1939 – przed szturmem”.
Odbiorcami lekcji byli uczniowie klas ósmych wszystkich szkół podstawowych. W lekcji wzięli udział również uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Obok dzieci i młodzieży lekcji przysłuchiwały się przedstawicielki władz samorządowych: zastepca prezydenta miasta Aneta Nasternak-Kmieć oraz przewodnicząca komisji właściwej ds. kultury rady miejskiej Jadwiga Piątek. Gośćmi specjalnym były córki kaprala Stanisława Bałtowskiego, jednego ze starachowickich westerplatczyków.
Na dziedzińcu odbyła się krótka inscenizacja obrony Westerplatte przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej im. 51 pp z Iłży. Żołnierze polscy mieli przydzielone nazwiska starachowickich westerplatczyków: kaprala Mariana Pociechy, kaprala Stanisława Bałtowskiego, legionisty Piotra Borowca i legionisty Eugeniusza Aniołka.
Po inscenizacji uczestnicy udali się do sali kinowej, gdzie obejrzeli najlepszy polski film wojenny o wojnie 1939 r. - „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza. Film jest z 1967 r. ale po rekonstrukcji cyfrowej prezentuje się znakomicie. Dowodem na to są brawa młodych widzów, które wybrzmiały po projekcji.
Relacja filmowa: