Powiat Starachowicki wspólnie z partnerami w tym m.in. Gminą Starachowice realizuje projekt pn.„Usługi Społeczne dla rodziny”. Projekt, którego wartość opiewa na blisko 3,5 mln zł zakłada pomoc 357 osobom zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Fundusze na realizację projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Kontynuujemy realizację projektu Usługi Społeczne dla rodzin – informuje Piotr Babicki Starosta Powiatu Starachowickiego - Projekt, którego liderem jest Powiat Starachowicki, realizuje Powiatowe Centrum Rodzinie a także partnerzy którymi są gminy: Starachowice, Mirzec i Pawłów oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.
Gmina Starachowice, jako wkład do projektu przekazała pod wynajem 2 pokoje mieszkanie w którym zamieszkują dwie wychowanki pieczy zastępczej, jedna z nich to wychowanka rodzinnego domu domu dziecka, druga rodziny zastępczej.
Mieszkanie chronione wizytowali Starosta Piotr Babicki, Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Prezydent Marek Materek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wiesław Daszkowski, Michał Stępień koordynator projektu oraz Igor Gajewski prezes Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
- Dziękuję panu dyrektorowi, pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, władzom powiatu za to, że gminy mogą w tym projekcie współuczestniczyć. Razem możemy realizować zadania, które są niezbędne dla niektórych grup społecznych - mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Są to działania skierowane do seniorów, ale i do młodych osób, które usamodzielniają się, wychodzą z domu dziecka i rozpoczynają dorosłe życie. Muszą się odnaleźć na bardzo trudnym rynku i nauczyć się radzić sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. Mieszkania chronione właśnie takim celom służą.
Mieszkanie wspomagane to jeden z rodzajów mieszkań chronionych. Od grudnia lokal w budynku wielorodzinnym Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zajmują wychowanki, które przebywały w pieczy zastępczej, a w tej chwili już się usamodzielniły i rozpoczęły samodzielne życie.
- Projekt m.in. jest po, aby młode osoby nauczyły się samodzielnego mieszkania i gospodarowania – informuje Wiesław Daszkowski dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Mieszkanie zostaje przydzielone na półtora roku i w tym okresie dziewczyny mogą łagodnie przejść przez ten okres usamodzielnienia. Po tym okresie mam nadzieję, że będą miały swoją pracę i będą mogły samodzielnie wynająć mieszkanie.
Koordynatorem projektu unijnego jest Michał Stępień pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- W ramach projektu oprócz mieszkania wspomaganego podejmowanych jest szereg innych działań realizowanych przez każdego z partnerów. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prowadzi specjalistyczną pomoc dla rodzin zastępczych i dla wychowanków z pieczy zastępczej oraz szkolenia dla rodzin zastępczych i dla wychowanków pieczy zastępczej. Jednocześnie pomagamy osobom niepełnosprawnym i zależnym. Planujemy organizacje 14 dniowego wyjazd usprawniająco - rehabilitacyjnego dla stu osób niepełnosprawnych. Kolejnym działaniem dla osób niepełnosprawnych, które chcemy uruchomić w lutym, będzie usługa polegająca na dowozie osób niepełnosprawnych do placówek zdrowia i do instytucji publicznych. Gmina Starachowice reprezentowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu będzie świadczyła usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla osób potrzebujących. Gmina Pawłów w ramach projektu będzie prowadziła z dziećmi zajęcia dla rodzin niewydolnych wychowawczo oraz świadczyła usługi rehabilitacyjne w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej bądź zależnej. Gmina Mirzec natomiast doposażyła istniejący już Klub Seniora oraz sfinansuje z budżetu projektu zajęcia dla osób starszych. Natomiast Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach stworzy w Starachowicach Dzienny Klub Seniora dla 25 osób, wyposaży i sfinansuje jego działalność przez okres trwania projektu. ZDZ przeprowadzi również szkolenia dla opiekunów osób starszych, kursy z języka migowego oraz kurs podstawowej, pierwszej pomocy.
Realizacja projektu trwa od czerwca ubiegłego roku, planowany termin zakończenia to koniec maja 2022 roku.