Blisko 400-letnie miasto na północy województwa świętokrzyskiego z niebagatelną historią w tle jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Poznaj historię tego przemysłowego miasta, w którym budowano legendarne STAR-y, odpocznij w jego zielonych strefach miejskich i zrelaksuj się blisko natury.
Starachowice to miasto będące siedzibą Powiatu Starachowickiego, które liczy około 48 tys. mieszkańców, zajmując tym samym obszar 32 km kw. Biegnąca przez miasto dolina rzeki Kamiennej nadaje mu niepowtarzalny charakter i klimat. Dzieli miasto na dwie części. Południową - wypoczynkową oraz Północną - uprzemysłowioną. W południowej części widnokręgu widać pasmo Gór Świętokrzyskich z najwyższymi szczytami Łysicą i Łysą Górą. Wokół miasta rozciąga się wielokilometrowy pas lasów, wspaniale nadających się do rekreacji i wypoczynku.
W obrębie Starachowic znajdują się cechujące się bogactwem flory i fauny, malowniczo położone zbiorniki wodne: Pasternik, Piachy i Lubianka (chwilowo wyłączony z użytkowania). Zalew Pasternik posiada odnowioną groblę, na której wędkarze na małych pomostach łowią ryby, a mieszkańcy mogą spacerować i podziwiać panoramę osiedli Widok oraz Orłowo. Ważną atrakcją, której nie sposób pominąć, są pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. W centralnej części miasta można spacerować i podziwiać odkrycie geologiczne- skałki ciągnące się wzdłuż Alei Armii Krajowej- jednej z głównego węzła komunikacyjnego miasta. W pobliżu skałek rosną też dwa pomniki przyrody ożywionej – dwa dęby szypułkowe mające po około 150 lat. Na Skwerze im. Zdzisława Rachtana „Halnego” stoi ławeczka żołnierza Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”, honorowego obywatela Starachowic. Odsłonięta została w 2016 r., dwa lata po jego śmierci.
Starachowice- miasto z historią, które zyskuje drugą młodość
Należy wspomnieć o istnieniu Wielkiego Pieca znajdującego się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, które ma wielowiekową historię oraz ważny udział w podwalinach tworzącego się miasta. Na terenie muzeum bez problemu poznamy historię tego przesyłowego obszaru jak, i dotkniemy własnymi rękami produktów tej ziemi z tamtych czasów. Zarówno na terenie miasta, jak i muzeum znajdują się zabytkowe STAR-y, które stanowią żywą historię miasta, które posiadało, w swoim zasobie Fabrykę Samochodów Ciężarowych, zatrudniając w swoim okresie 20 tys. osób. Warto też wspomnieć, że przez kilka stuleci miasto nosiło nazwę Wierzbnik, jednakże po wchłonięciu w XX w. osady fabrycznej Starachowice – przejęło jego nazwę.
Starachowice to obecnie miasto, które przechodzi proces rewitalizacji. Milionowe dotacje do miejskich inwestycji sprawiają, że miasto nadgania zaległości w infrastrukturze oraz innych dziedzinach życia społecznego. Obecnie rewitalizacja obejmuje zapomniany Park Miejski im. Stefana Żeromskiego, nieopodal w sąsiedztwie ulicy Kieleckiej tworzony jest nowy węzeł komunikacyjny z os. Południe tzw. Nowa Moniuszki.
Miasto STARA to także historyczne szlaki po wspomnianym wcześniej Wierzbniku takie jak parafia Św. Trójcy w Rynku, ale i miejsca związane z historią- tereny przy Szlakowisku, na którym w ostatnich latach została wyeksponowana hałda, która powstawała przez lata z wylewanego żużla. Nawiązując do historii tego miejsca, ustawiono również wagon kolejki, która przez lata wywoziła szlakę z Wielkiego Pieca.
Wpadnij, zwiedzaj i wypoczywaj
W obecnej chwili miasto dysponuje zbiornikiem rekreacyjnym Piachy we wschodniej części miasta, w którym mieści się m.in. miejskie kąpielisko. Funkcjonuje tam również bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gastronomiczna. Zalew Lubianka jest wyłączony z użytkowania z powodu przygotowań do rewitalizacji.
Od 28 lipca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach zapraszana na odkryte baseny letnie, które czynne są codziennie od godz. 10.00 do 18.00 (otwarcie basenów jest uzależnione od warunków atmosferycznych). Do dyspozycji klientów dostępne są baseny o wymiarach 7,80m x 15,20 m x h 0,60 z przeznaczeniem dla dzieci oraz basen o wymiarach 12,70 m x 25,20 m x h 1,25 m z przeznaczeniem dla dorosłych. Bilety w cenie 10 zł - osoby dorosłe 5 zł - osoby do 18 roku życia, osoby z 1 stopniem niepełnosprawności Dzieci do 3 lat – bezpłatnie. Bilety będą do nabycia w kasie letnich basenów. Taras basenów ma specjalny pomost dla osób niepełnosprawnych.
Ponadto niedawno powstała w mieście nowa jednostka - Park Kultury, na bazie dwóch innych- Młodzieżowego Domu Kultury oraz Starachowickiego Centrum Kultury, która otwiera się na nowo, ale w nowych sanitarnych obostrzeniach. W sierpniu Park Kultury zaprasza na Wakacyjne Zajęcia Otwarte dla osób, które chcą zgłębić tajniki gry na perkusji, gitarze akustycznej lub rozwijać swoją miłość do muzyki rockowej. Park oferuje również naukę śpiewu solo lub w chórze. Oferuje też zajęcia fotograficzne oraz taneczne.
Na terenie miasta znajduje się również jedna z najbardziej nowoczesnych Strzelnic Sportowych w kraju, położona w głębi zalesionej części osiedla Orłowo. Znakomity ośrodek dla osób pasjonujących się militariami.
Starachowice posiadają również bardzo dobrze rozwiniętą bazę sportową. Przy każdej szkole należącej do gminy funkcjonują nowoczesne kompleksy rekreacyjno - sportowe oraz przyległe do nich place zabaw, z których może każdy skorzystać według swoich potrzeb.
Starachowice to miasto, które ma dobrze rozwiniętą bazę hotelową oraz jest warte uwagi na szlaku świętokrzyskiej turystyki.
Maciej Cieciora
(praktykant UMCS w Lublinie)