Umowę na realizację stworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Starachowicach we wtorek 9 listopada, podpisał Prezydent Miasta Marek Materek z Wojewodą Świętokrzyskim Panem Zbigniewem Koniuszem.
Całkowita wartość zadania to 3,3 mln zł. a uzyskane dofinansowanie to blisko 2,7 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
- Bardzo się cieszę z tego faktu, że taka placówka powstanie w naszym mieście. Centrum będzie służyło dorosłym niepełnosprawnym, którzy często tracąc swoich rodziców, zostają pozostawieni sami sobie. Będziemy mogli stworzyć miejsce, gdzie takie osoby będą miały całodobowe wsparcie - mówi Prezydent Miasta Marek Materek. Teraz gdy pojawiła się szansa, aby aplikować do pilotażowego rządowego programu „Centra opiekuńczo- mieszkalne” prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem pana wojewody to zrobiliśmy i się udało!
Centrum Opiekuńczo Mieszkalne powstanę w budynku wybudowanym przy ul. Kochanowskiego. W budynku zaprojektowane zostało 6 jednoosobowych pokoi mieszkalnych z własnymi łazienkami, salę do rehabilitacji, salę do zajęć artystycznych, pokój pobytu dziennego – jadalnie, aneks kuchenny, zmywalnię, korytarze, pomieszczenie techniczne, pralnie, ogólnie dostępne WC, szatnię, łazienkę i przebieralnie, pomieszczenie biurowe, pokój socjalny oraz pokój pielęgniarski.
Pokoje mieszkalne będą wyposażone w łóżko z materacem, szafę ubraniową, stolik, fotel, szafkę nocną i telewizor. Wszystkie łazienki znajdujące się w pokojach wyposażone będą w poręcze, prysznic bezprogowy, krzesełko prysznicowe składane, sedes i umywalkę.
Powierzchnia użytkowa Centrum wynosić będzie blisko 500 m2. Pawilon w całości dostosowany będzie dla osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach. W ramach zagospodarowania zostanie utworzony teren rekreacyjno – wypoczynkowy dla podopiecznych Centrum. Budynek zyska monitoring zewnętrzny, system przywoławczy i instalację alarmową. Zostanie wykonany osobny węzeł CO, zasilanie wodno-kanalizacyjne oraz energetyczne.
Oprócz osób przebywających w Centrum całodobowo, do COM mogą być również kierowane osoby, które będą korzystały z dziennych form wsparcia w postaci zajęć rehabilitacyjnych, socjalnych, pedagogicznych i terapeutycznych. Podopiecznymi Centrum w ciągu doby zajmować się będzie odpowiedni personel.
Zapewniona będzie także opieka pielęgniarki, w tym celu przewidziano pomieszczenie świadczące drobne usługi medyczne. Uczestnikom całodobowej opieki zostaną zapewnione 3 posiłki dziennie, a dla uczestników korzystających z dziennych form wsparcia 2 posiłki. Podstawowe produkty żywnościowe oraz napoje znajdować się będą w aneksie kuchennym przy jadalni, do którego uczestnicy będą mieć dostęp przez całą dobę (samodzielnie lub z pomocą personelu). Jadalnia poza godzinami wydawania posiłków pełnić będzie funkcję pomieszczenia pobytu dziennego. Zajęcia rehabilitacji i artystyczne prowadzone będą pod opieką terapeuty lub rehabilitanta. Dla osób dochodzących przewidziano szatnię, z której bezpośrednio prowadzi wejście do łazienki i przebieralni.
Po wybudowaniu obiektu Gmina będzie mogła ubiegać się o środki na jego funkcjonowanie z Funduszu Solidarnościowego.