Nie 218 drzew, a znacznie mniej - kilkadziesiąt - może zostać usuniętych w Starachowicach w związku z budową ścieżek rowerowych. Każda planowana inwestycja miejska wymaga podjęcia wielu trudnych i odpowiedzialnych decyzji przez urzędników - te związane z wycinką drzew są jednymi z najtrudniejszych, ale dokładając wszelkich starań, często udaje się minimalizować straty związane z ingerencją w miejski drzewostan. Tak będzie i tym razem.
Urząd Miejski w piątek 19 sierpnia br. zorganizował konferencję prasową przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej, z udziałem zastępców prezydenta miasta: Elżbiety Gralec i Marcina Gołębiowskiego oraz architekta miejskiego Marcina Bednarczyka, celem wyjaśnienia opinii publicznej, z czego wynika konieczność usunięcia drzew w trakcie realizacji ważnych miejskich inwestycji.
- Każda ingerencja w drzewostan podyktowana jest wieloma względami: umocowaniami prawnymi, przepisami oraz odpowiednimi zgodami. Na przykład w przypadku starachowickiego „Pałacyku” wynikała ona z konieczności budowy drogi przeciwpożarowej spełniającej parametry techniczne, gwarantującej dostępność obiektu dla służb państwowych. Budując ścieżki rowerowe należy przestrzegać jasno określonych przepisów, włączając w to odpowiednią szerokość ścieżki, czy odległość od drzew w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkownikom - wyjaśniał architekt miejski Marcin Bednarczyk.
- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, mieszkanek i mieszkańców Starachowic jest wartością najważniejszą. Wykonanie ścieżek rowerowych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników. Prezydent Marek Materek podkreślał jasno i stanowczo: nie wycinamy drzew, jeżeli nie zachodzi istotna kolizja z realizacją inwestycji. Zgodnie z ideą miasta zrównoważonego, najważniejsze jest podejmowanie takich decyzji, które pozwalają podnieść jakość i komfort życia mieszkańców. W to wpisuje się poprawa infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, ale także dbałość o zieleń w mieście - podkreślał Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski.
Prezydent Gołębiowski przedstawił chronologię zdarzeń związanych z procesem przygotowywania projektu budowy ścieżek rowerowych. Do przetargu ogłoszonego w 2022 roku przyjęto inwentaryzację dendrologiczną z 2019 roku. - Nie starczyło czasu na to, żeby dokumentację dendrologiczną zaktualizować. W trakcie dalszych działań pracowaliśmy nad tym, by projekt jak najmniej kolidował z rosnącymi drzewami - wyjaśniała Zastępca Prezydenta ds. Gospodarczych Elżbieta Gralec, dodając, że Gmina Starachowice dba o to, by miasto Starachowice było miastem zielonym. - Pan prezydent zawsze podkreślał, że zieleń i natura, to jest to, co wyróżnia nasze miasto. Pozyskujemy środki na odnowienie zieleni. Parki Miejski, skwery zielone, oczyszczenie Pasternika - wszystkie te projekty pokazują, że dla prezydenta i dla władz miasta dbałość o przyrodę i wartości naturalne są bardzo ważne. Starachowice są zielone i takie pozostaną - podkreślała prezydent Elżbieta Gralec.
Architekt Marcin Bednarczyk dodał, że w toku prac projektowych nad ścieżkami dokonane zostały modyfikacje w projekcie. - Z troską podchodzimy do dbałości o środowisko przyrodnicze. Chcemy ponieść jak najmniej strat podczas realizowanych przedsięwzięć. Każdorazowo przy wykonawstwie inwestycji pochylamy się nad problemem usuwania drzew. W związku z przewidywaną wycinką drzew, zostaną wykonane nasadzenia zastępcze w ramach rekompensaty ekologicznej. Przyjęta ilość to 1:1 tj. jedno sadzone drzewo za jedno usuwane. Ponadto oprócz nasadzeń zastępczych, planowane są dodatkowe nasadzenia na terenach gminnych (okolice ulicy Polnej oraz ulicy Fabrycznej) w celu ciągłego równoważenia drzewostanu miejskiego - dodawał Marcin Bednarczyk.
Architekt miejski wskazywał również, że np. przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej w inwentaryzacji dendrologicznej wskazano do usunięcia sporą liczbę drzew (w tym dojrzałe topole), ale dzięki zmodyfikowaniu trasy na chwilę obecną do usunięcia najprawdopodobniej zostaną przeznaczone tylko dwa z nich - niewielki głóg i drzewo owocowe.
Gmina Starachowice planuje budowę kilku ścieżek rowerowych (oferty przetargowe zostały otwarte): przy ul. Radomskiej i ul. Szkolnej – część 1, przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej i Bankowej – część 2, przy ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Władysława Rogowskiego – część 3, przy ul. Słonecznej – część 4 oraz przy ul. Na Szlakowisku – część 5 w ramach programu "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego - etap II", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie 3.4 "Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej" Oś 3 "Efektywna i zielona energia" oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Na ten projekt gmina pozyskała 85% dofinansowania ze środków europejskich i 10% dofinansowania z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny gminy to zaledwie 5%.