Trwają prace remontowe w obiekcie Krytej Pływalni w Starachowicach. Dotyczą one nie tylko wymiany przestarzałych i wyeksploatowanych urządzeń, ale również montażu nowych rozwiązań technologicznych. Efektem będzie poprawa komfortu użytkowania i oszczędna eksploatacja.
- Obiekt Krytej Pływalni służy mieszkańcom naszego miasta i regionu od 12 lat. To wystarczający czas, aby doczekać się generalnego remontu. W tym roku dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz środkom własnym gminy Kryta Pływalni przechodzi zapowiadany remont. Prace rozpoczęły się jeszcze w wakacje i będą one jeszcze trwały jeszcze w najbliższych tygodniach, aby oddać mieszkańcom obiekt bardziej funkcjonalny, ale także lepiej wyposażony. Remont dotyczy wymiany połaci dachowej, systemu wentylacji, ale także między innymi sauny czy groty solnej – zapowiedział Prezydent Miasta Marek Materek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Po blisko 12 latach intensywnego użytkowania starachowicki basen przechodzi gruntowny remont, zmiany obejmują cały obiekt, poczynając od dachu na podbaseniu kończąc.
- Każdego dnia z krytej pływalni i strefy SPA korzysta kilkaset osób, miesięcznie liczba ta sięga 10 000. Jest to najtrudniejszy obiekt sportowy w mieście, jeśli chodzi o jego utrzymanie, a wszechobecna wilgoć i chlor nie ułatwiają – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Krzysztof Szczygieł.
Basen, jak co roku, wyłączono z użytkowania w okresie wakacyjnym podczas przerwy technicznej, tym razem na dłużej.
- W sezonie letnim mogliśmy mieszkańcom zaproponować w zastępstwie korzystanie z innych obiektów wodnych, aby tą lukę zapełnić - mówi gospodarz obiektu.
Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się jesienią, niestety zmiany na rynku budowlanym spowodowały wydłużenie terminu.
- Sytuacja jaką mamy w kraju i nie tylko spowodowała wydłużenie łańcuchów dostaw materiałów na które czekają ekipy realizujące prace. Mieliśmy także problem z wyłonieniem wykonawcy głównego, przetarg był powtarzany. Specjalistyczny osprzęt, wyposażenie, materiały użyte do remontu pływalni muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Są w znacznej części realizowane na zamówienie, co również wpływa na wydłużenie terminu zakończenia remontu. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie obiekt uruchomimy na ferie – zapowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Koszt realizowanych prac to blisko 3 mln zł, inwestycja uzyskała dofinansowanie z programu Sportowa Polska w wysokości 820 tys. zł, reszta funduszy pochodzi z budżetu gminy.
Remontują, wymieniają, instalują
Prace w budynku pływalni przebiegają wielotorowo. Trwa wymiana wyeksploatowanych urządzeń oraz montaż nowych, usprawniających funkcjonowanie obiektu. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ma także przynieść oszczędności w jego dalszym użytkowaniu.
- Wszystko to, co robimy to najpilniejsze potrzeby. Poczynając od wymiany dachu, który przeciekał a naprawy miejscowe, nie przyniosły efektów. Poprzez sufity, które też musimy wymienić. Wentylację, kurtyny powietrzne, część okien, drzwi. Zmniejszymy też zużycie energii poprzez zamontowanie oświetlenia ledowego na całym obiekcie. Nowe centrale wentylacyjne z rekuperacją, filtry, destryfikatory i kurtyny powietrzne - wreszcie pozwolą na regulację obiegu powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury na pływalni. Wymieniamy także wiele elementów na podbaseniu, czyli pompy, silniki, elementy oczyszczania wody itd. Remonty przejdą niecki basenowe, zjeżdżalnia – zapowiadają władze miasta.
Poprawa komfortu użytkowania
Fani kąpieli wodnych i parowych, odwiedzając obiekt po zakończonym remoncie od razu dostrzegą zmiany. Ekipy remontowe pracują w szatniach, na trybunach, korytarzach, łazienkach basenowych. Nowe drzwi, płytki na podłogach, nowy system bramek oraz czytniki czasu w strefie SPA i system monitoringu.
- Wymienione zostaną także elementy wyposażenia obiektu – zapewnia dyrektor MOSiR-u. - Zmieniamy lokalizację sauny suchej, którą zamieniamy z grotą solną. Grota solna będzie większa, bardziej rozbudowana i połączona z tężnią. Większe sauny pozwolą na organizację seansów z saunamistrzami. Nowością będzie siłownia mokra, wyposażona w urządzenia służące do ćwiczeń w wodzie, np. bieżnia, rowerek. Pozwoli to na prowadzenie rehabilitacji osób z problemami zdrowotnymi lub wzmocnienie treningu wyczynowego. Zakupimy nowe deski do agua aerobiku i inne elementy pływające do dyspozycji osób korzystających z basenu. Wprowadzane zmiany to także odpowiedź na uwagi i sugestie zgłaszane przez osoby odwiedzające nas. W miarę możliwości finansowych i dzięki zastosowanym modyfikacjom zmieniamy ten obiekt, aby był bardziej przyjazny i spełniał oczekiwania odwiedzających nas osób.