Po raz kolejny niezależne fachowe gremium doceniło miasto Starachowice. Tym razem jest to Towarzystwo Urbanistów Polskich, które organizowało w 2022 roku już XVI edycję Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. W jego ramach II miejsce zajęła realizacja Parku Miejskiego im. Żeromskiego w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni”.
- Takie nagrody i wyróżnienia niezwykle cieszą, ale są też zobowiązaniem do tego by przy kolejnych inicjatywach trzymać poziom. W tym przypadku poprzeczka była ustawiona naprawdę wysoko, gdyż gremium urbanistów bierze pod uwagę czy dane miejsce spełnia aktualne światowe standardy zagospodarowania przestrzennego- powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.
Promują nowatorskie rozwiązania
Konkurs organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich ma na celu budowanie nowoczesnego wizerunku naszego państwa poprzez promocję najlepiej zrealizowanych przedsięwzięć urbanistycznych i architektonicznych w kontekście światowych standardów i trendów. W tej edycji do finałowego etapu zakwalifikowano 69 realizacji z miejscowości z całej Polski.
Nasz Park wśród najlepszych
Zielona rewitalizacja Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach tak przypadła kapitule do gustu, że przyznano jej II miejsce w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni”
- Park znajduje się w centralnej części miasta w miejscu gdzie jeszcze na początku XX wieku funkcjonowała kopalnia rudy żelaza „Herkules”. W ramach projektu zrealizowano tutaj wiele obiektów o różnorodnych funkcjach czy stopniu aktywności – wyjaśnił Prezydent Materek.
Przypomnijmy, że w ramach rewitalizacji utworzono strefę reprezentacyjno-wypoczynkową, strefę do aktywnego wypoczynku, a na całym terenie parku pojawiły się zarówno ścieżki edukacyjne jak i trasy aktywności sportowej. Efekt jest taki, że park stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Jak czytamy w uzasadnieniu kapituła w tym wypadku zwróciła szczególną uwagę na układ kompozycyjny, który uwzględniał uwarunkowania kulturowe i przyrodnicze. Doceniono rozwiązania wykorzystujące ukształtowanie terenu oraz zachowanie tożsamości miejsca.