Przybywa aut na „Ścieżce STAR-a” tworzonej w 70. rocznicę produkcji tych aut w Fabryce Samochodów Ciężarowych. Tym razem przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, stanął kolejny samochód STAR 200. W spotkaniu uczestniczyli pomysłodawcy tego przedsięwzięcia oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 Niezapominajka w Starachowicach.
STAR 200 to samochód ciężarowy średniej ładowności produkowany w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach w latach 1975 – 1994. W tym czasie wyprodukowano 77 999 podwozi i kompletnych samochodów STAR 200. Prototyp STAR-a 200 został po raz pierwszy zaprezentowany w 1966 roku.
- W ramach tworzonej „Ścieżki STAR-a” przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego stanął STAR 200. Samochód został wyremontowany przez załogę firmy AUTOBOX. Podziękowania kieruję do Zarządu firmy oraz pracowników, którzy przyczynili się do tego, że to auto tak wygląda i jest ozdobą ulic naszego miasta – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Podziękowania kieruję także do inicjatorów utworzenia „Ścieżki STAR-a”, pana Jana Tamiołło właściciela TV Starachowice oraz panów z Centrum Inicjatyw Senioralnych Eugeniusz Majchrzyka i Andrzeja Witka, który przygotował film o historii Fabryki Samochodów Ciężarowych, projekcja odbyła się w Starachowickim Centrum Kultury. Prace przy ekspozycji samochodów jeszcze nie zostały zakończone, auta te będą także odpowiednio podświetlone. STAR-a 200 dziś podziwiały już przedszkolaki z PM nr 10 z osiedla Południe, wielu z rodziców, jak dzieci same mówiły, obecnie pracuje w zakładzie MAN, a przed laty wielu dziadków pracowało w Fabryce Samochodów Ciężarowych STAR.
Produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką „STAR” rozpoczęto w Starachowicach w 1948. Przez kolejne pół wieku produkowano tu najpopularniejsze, polskie samochody ciężarowe, będące chlubą naszego miasta.
- STAR 200 produkowany był od roku 1975 przez kolejnych 19 lat i wizualnie nie różnił się niczym od swoich poprzednich STAR-a 28 i STAR-a 29, miał te same wymiary zewnętrzne i bardzo podobną kabinę. Jednak w zasadniczy sposób różnił się zespołem napędowym, silnik STAR-a 200 to silnik 359, to dzieło naszych konstruktorów starachowickich i posiadał on wyjątkową trwałość. W stosunku do swoich poprzedników ten silnik uzyskiwał 300 tysięcy i więcej przebiegu. Natomiast silniki poprzedniej generacji uzyskiwał 70, 80 tysięcy. Możemy powiedzieć, że był to duży skok technologiczny.
W ramach „Ścieżki STAR -a” ustawionych zostanie jeszcze 5 kolejnych aut w terminach;
STAR 28 Ż – 04 października, obok Ronda im. Zbigniewa Rafalskiego,
STAR 660 – 11 października, ul. Radomska obok Urzędu Miejskiego,
STAR 25 P – 25 października, os. Michałów, ul. Ostrowiecka.