Szkoła Chóralna Parku Kultury obejmuje działalność kilku formacji w zależności od wieku uczestników, a głównym jej celem jest rozbudzanie wśród mieszkańców Starachowic zamiłowania do śpiewu zespołowego, działania w grupie, współpracy między ludźmi o wspólnych zainteresowaniach, odpowiedzialności za efekt wspólnej pracy.
Zakończył się sezon artystyczny 2020/2021 Szkoły Chóralnej Parku Kultury w Starachowicach. Bardzo trudny czas z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19, które w wielu przypadkach uniemożliwiały lub ograniczały realizację założeń i planów artystycznych. Tym bardziej więc cieszą koncerty, nagrania oraz oceny jurorów podczas prezentacji konkursowych festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych.
A jak się przedstawiały kolejne wydarzenia mijającego sezonu artystycznego? Jest się czym pochwalić!
Chór Kameralny „Portamento” – 3 października 2020 r. na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie/ Łomży zdobył Grand Prix, tytuł zwycięzcy w kategorii chóry kameralne, I miejsce w tej kategorii, a Bożena Magdalena Mrózek otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygent konkursu.
Podczas inauguracji roku kulturalnego 2020/2021 chór otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Starachowice za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i promowania kultury w Starachowicach i poza granicami.
W czerwcu 2021 r. chór uczestniczył w X jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Chernomorski Zvutsi” w Balchik – Bułgaria (edycja online) na zaproszenie organizatorów.
Zespół Wokalny „Portamento” - Złota Harfa Eola w kategorii zespoły wokalne i nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM w Kaliszu (edycja online, 22.-25.04.2021) oraz I miejsce w kategorii zespoły wokalne na XIX Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury” w Malborku (edycja online, 8.06.2021).
Chór Mieszany „Kamerton” – III miejsce w kategorii chóry podczas IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Kałkowie – Godowie (edycja online, 10.01.2021).
Chór Żeński „Kamerton” – I miejsce w kategorii chóry na IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Kałkowie – Godowie (edycja online); I miejsce na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie (edycja online, 30.01.2021); Srebrna Wstęga Solczy na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie (edycja hybrydowa, 12 – 3.06.2021); Złoty Dyplom w kategorii chóry jednorodne na IV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie (26.06.2021).
Najbardziej cieszyły spotkania z publicznością. Zespoły Szkoły Chóralnej miały również taką wielką radość koncertowania dla mieszkańców naszego miasta: 18.10.2020 r. odbył się koncert w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w ramach XXXI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach – wystąpiły: Chór Kameralny „Portamento” i Chór Mieszany „Kamerton”; podczas festynu z okazji Dnia Dziecka (29.05.2021) Na Szlakowisku zaprezentowały się: Zespół Wokalny „Małe Portamento”, Zespół Wokalny „Portamento” i Chór Kameralny „Portamento”; podsumowaniem działalności był koncert „Muzyczna Mozaika” w Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura w Starachowicach (18.06.2021), gdzie zaprezentowały się wszystkie formacje Szkoły Chóralnej, a Chór Kameralny „Portamento” miał możliwość podziękowania Gminie Starachowice za wspieranie działalności w ramach ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska finansowanego ze środków Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu oraz lokalnych gmin, a realizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.
„Przez uczestnikami zajęć wakacje i zasłużony odpoczynek, a od września będziemy kontynuowali zajęcia. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie, cierpliwość i tak wspaniałą pracę w mijającym sezonie artystycznym wszystkim zespołom i chórom – małym, średnim i dorosłym wokalistom, śpiewakom i chórzystom!!!! Byliście wspaniali!!!! Zapraszam serdecznie chętnych do śpiewania zespołowego. Trudno przedstawić wszystkie zalety tego rodzaju aktywności poczynając od aspektu społecznego, a na osobistych korzyściach zdrowotnych kończąc – to zawsze jest i będzie wspaniała muzyczna przygoda! Podkreślam, że nie jest obowiązkowa znajomość nut czy umiejętność czytania nut a’vista, wszystkiego uczymy się podczas naszych prób. Co jest potrzebne? Chęci, podstawowe zdolności muzyczne czyli umiejętność powtórzenia słyszanego dźwięku oraz systematyczność udziału w zajęciach. Każdy ma szansę dołączyć do nas – zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Jeśli ktoś ma obawy może umówić się ze mną na indywidualne spotkanie” – zachęca Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent Szkoły Chóralnej, specjalista w dziedzinie emisji głosu.