Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań szkół. W związku z tym w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyły się pierwsze lekcje plenerowe z wykorzystaniem Mobilnego Miasteczka Rowerowego. O korzyściach płynących z wykorzystania takich pomocy dydaktycznych w placówkach oświatowych mówił na konferencji prasowej Prezydent Starachowic Marek Materek.
- Dziś rozpoczynamy nowy projekt edukacyjny w starachowickich szkołach. Mobilne Miasteczka Rowerowe trafiły do Szkół Podstawowych nr 1, 6, 10, 12, 13. Nowoczesne narzędzia – miasteczko rowerowe, trenażer czy symulator przejścia dla pieszych- ułatwią edukację naszych najmłodszych mieszkańców oraz pozwolą zwiększyć ich świadomość jak bezpiecznie poruszać się w sąsiedztwie dróg – powiedział Prezydent Marek Materek.
Zadowolenia z nowej pomocy dydaktycznej radości nie ukrywała dyrektor placówki Magdalena Lach-Zwierz, która podkreśliła, że będzie ono stanowiło nie tylko uzupełnienie realizowane podstawy programowej, ale pozwoli lepiej przygotować się uczniom do egzaminu na kartę rowerową.
- Mobilne Miasteczko Rowerowe nam pomorze w atrakcyjniejszym przekazywaniu podstawy programowej oraz w organizowaniu lekcji plenerowych, tak jak ma to miejsce dzisiaj. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas priorytetem, dlatego zawsze na początku roku szkolnego treści z tego zakresu są realizowane. Nareszcie dzieci będą się uczyć poprzez doświadczenie, a nie tylko teoretycznie – podkreślała dyrektor.
W wydarzeniu wzięli również udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, którzy przygotowali specjalną lekcję pokazową dla podopiecznych Szkoły Podstawowej Nr 1.
- Bezpieczeństwo jest bardzo ważne ze względu dla dzieci. Dzięki temu, że takie miasteczka zostały przekazane szkołom dzieci od najmłodszych lat będą mogły ćwiczyć w warunkach symulacji doskonalić swoja technikę jazdy na rowerze. Kiedy osiągną 10 lat będą mogły uzyskać uprawnienia na rower czy hulajnogę elektryczna i wyjechać na prawdziwą drogę – wyjaśnił rzecznik prasowy starachowickiej Policji młodszy aspirant Paweł Kusiak.
W akcję aktywnie włączyła się również Straż Miejska, której funkcjonariusze znakowali chętnym uczniom ich rowery.
Łączna wartość wszystkich narzędzi edukacyjnych wynosi ponad 360 tysięcy złotych, a Gmina Starachowice uzyskała dofinasowanie na to zadanie z Funduszu Spójności UE.
Starachowicki program polegający na zwieszeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym to nie tylko doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne. W planach jest budowa kolejnych dwóch wyniesionych przejść dla pieszych.
- Chcemy wybudować dwa wyniesione przejścia dla pieszych na osiedlu Południe. Będą one łączyć Aleję Jana Pawła II z ul. Miodową oraz ul. Żytnią. Ułatwią one bezpieczne dotarcie do szkoły uczniom z podstawówek nr 12 i 13- wyjaśnił Prezydent Materek.
https://senior.starachowice.eu/en/dla-mieszkanca/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/9366-zasady-ruchu-drogowego-bez-tajemnic#sigProId3fae6e5f79