Starachowicki Zespół Szkół Zawodowych nr 3 świętuje swoje 60-lecie istnienia. Jubileusz szkoły był okazją do wspomnienia historii placówki, licznych gratulacji i podziękowań za dotychczasowe osiągnięcia.
- Cieszę się, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie w tym wyjątkowym dla nas dniu i dziś jesteście razem z nami. W Naszej szkole najważniejszy zawsze był i jest uczeń. Kadrę pedagogiczną stanowią nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, aby uczniowie byli otoczeni właściwą opieką. Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, wojskowych, polityków, inżynierów czy nauczycieli. Wychowankowie szkoły, którzy opuszczają mury tej placówki niejednokrotnie napawają nas dumą, że choć w maleńkiej części mamy udział w ich sukcesach zawodowych i osobistych. Nasi nauczyciele zawsze uczyli patriotyzmu i szlachetnych wartości. Staramy się sprawić, aby uczeń uwierzył w swoje siły. Dajemy uczniom możliwości zaprezentowania talentów, łączenia pasji sportowych z nauką, a przede wszystkim wykształcenia ich na świetnych specjalistów. Sukcesy uczniów dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku oraz satysfakcji i radości – powiedziała dyrektor szkoły Dorota Lenart podczas piątkowego jubileuszu Zespołu Szkół Zawodowych nr 3.
Życzenia od Prezydenta
W spotkaniu „na Szkolnej” uczestniczyli posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, pracownicy Kuratorium Oświaty oraz placówek oświatowych z terenu powiatu starachowickiego, a także byli pracownicy szkoły i zaproszeni goście.
- Z okazji wyjątkowego jubileuszu 60-lecia istnienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach składam na ręce Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, pracowników administracyjnych oraz wszystkich uczniów serdeczne gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy w pracy pedagogiczno-wychowawczej. Ponad pół wieku pomyślnej działalności szkoły to powód do prawdziwej satysfakcji i dumy dla wszystkich, którzy tworzyli jej dotychczasową historię. Pragnę podziękować obecnym i tym już nieaktywnym zawodowo nauczycielom, którzy kolejnym pokoleniom wychowanków przekazywali swoją mądrość i wiedzę – przekazał życzenia szkole Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Życzenia w imieniu włodarza miasta przekazał jego zastępca Marcin Gołębiowski, który osobiście pogratulował Pani Dyrektor Lenart jubileuszu szkoły i przekazał bukiet kwiatów.
- W imieniu Prezydenta Marka Materka chciałbym serdecznie podziękować i pogratulować faktu, iż od 60 lat realizujecie Państwo misję kształcenia i edukacji w połączeniu tych kompetencji, które uczniowie nabywają w tej szkole. Takie wydarzenia jak dzisiejszy jubileusz to nie tylko wspominanie historii, ale również okazja do spoglądania w przyszłość i wprowadzanie innowacyjnych metod edukacji. Już dziś mogę zapewnić, iż wspólnie ze Starostą Starachowickim będziemy podejmować działania w ramach środków pozyskanych z funduszów norweskich, aby stworzyć jedną wspólną strategię rozwoju oświaty. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe muszą ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać dla dobra naszych uczniów – podkreślił zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski.
- Państwa zaangażowanie i troska jaką obdarzacie od kilkudziesięciu lat swoich podopiecznych są godne uznania i mogą być wzorem do naśladowania dla innych pedagogów. Życzę Państwu, aby wspólna praca każdego dnia przynosiła Państwu radość i satysfakcję, zaś samym uczniom, by zadowolenie z nauki było bodźcem do dalszego rozwoju, a zdobyta w murach szkoły wiedza otwierała szansę do realizacji wszelkich planów i zamierzeń – złożyli życzenia przedstawiciele władz miasta.
Z kart historii szkoły
Za nami już 60 lat pięknej historii szkoły. Początek istnienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 był ściśle związany z potrzebami kadrowymi Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Podstawę prawną do jej utworzenia stanowiła ustawa z dnia 15 lipca 1961 roku „O rozwoju systemu oświaty i wychowania”, w której to art. 12 zezwalał na organizowanie szkół przyzakładowych. Zgodnie z ustawą zakładanie, utrzymywanie i prowadzenie szkół przyzakładowych powierzone zostało zakładom pracy.
Inicjatorem powstania szkoły przyzakładowej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach było ówczesne kierownictwo zakładu: Tadeusz Sobiecki – kierownik Zakładowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego i ówczesny dyrektor FSC – Wacław Michniewski. Inicjatywę tę w pełni poparło również Zjednoczenie Przemysłu Motoryzacyjnego w Warszawie.
Z dniem 1 września 1962 roku rozpoczęła działalność Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Młodocianych FSC. W pierwszych latach istnienia była ona jeszcze dość ściśle związana z Zasadniczą Szkołą Zawodową podległą Ministerstwu Oświaty – zarówno poprzez wspólną bazę lokalową (budynek przy ulicy 1 Maja) jak i poprzez wspólną kadrę pedagogiczną. Obowiązki dyrektora w pierwszych miesiącach działalności szkoły pełnił Józef Łopaciuk (dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej Ministerstwa Oświaty), ale już w tym samym roku na to stanowisko powołano Józefa Ciszka – długoletniego nauczyciela starachowickiego szkolnictwa zawodowego i dotychczasowego kierownika warsztatów szkolnych.
st
W pierwszym roku szkolnym 1962/1963 w ZSZ dla Młodocianych uczyło się w trzech klasach w zawodach formierz, blacharz, monter instalacji sanitarnych 117 uczniów. Pierwszą organizacją społeczną na terenie szkoły była 18 drużyna harcerska.
https://senior.starachowice.eu/en/dla-mieszkanca/bezpieczenstwo/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/8291-60-lat-minelo#sigProId2c0394c247